Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області розяснює:

Діти в школу, воші - в атаку!

Як запобігти булінгу й позбутися проблеми

Фото без опису

 

      Вранці ви збираєте дочку до школи, розчісуєте їй коси та раптом помічаєте крихітне світле «зернятко» на волоссі майже біля шкіри. І ще одне, і ще… О, ні, тільки не це! Воші у дитини! Вас чомусь охоплює сором, ви нервуєте, не знаєте, що робити, донька відчуває, що через неї трапилось щось поганеОблишимо зайві емоції та поговоримо про педикульоз тверезо і спокійно.

Педикульоз у дитини: що треба знати

      Вошіце комахи-паразити, які живляться кров'ю людини. Життєвий цикл дорослої особини триває від 27 до 30 діб, за цей час самка відкладає від 38 до 120 яєць-гнид, які прикріплюються до волосся, а вже за 7–10 діб перетворюються на дорослі особини.

     Важливо знати, що:

  • поза людським організмом (на одязі, подушці тощо) воша може існувати 2–3 доби;

  • позбутися цих паразитів з волосся за допомогою звичайного мила чи шампуню неможливо;

  • воші не літають і не скачуть, вони можуть лише переповзати з зараженої людини на здорову при тісному контакті;

  • заразитися вошами від домашніх тварин неможливо.

Педикульоз у дитини: без сорому і паніки

          Педикульоз у дитинице проблема великих колективів: шкіл, садочків, літніх таборів відпочинку тощо. Одна дитина, яка десь «підчепила» воші, стає витоком зараження багатьох.

         Це створює багато незручностей для оточення: треба ретельно перевіряти не тільки волосся дітей, але і їхню одежу, постіль, іграшки. До того ж існує думка, що воші «з'являються з бруду» і тільки у тих, хто не дотримується правил гігієни (насправді, це не так). Згадуються страшні історичні епідемії тифу, переносниками якого були одежні воші.

Батьківські чати гудуть, як розсерджені бджоли, всі нервують, зляться і бажають знайти «винного».Саме тому часто в родині «винуватця» замовчують проблему і лікують дитину народними методами, які не є ефективними та тільки затягують процес одужання.

       Будемо відверті: «винних» шукати не треба, бо заразитися може будь-хто і будь-де. Іноді це може трапитися через погано випрану постільну білизну в потязі, запозичений у приятельки гребінець, шпильку для волосся чи шапку, під час гри, коли діти разом над чимось схиляються або навіть у транспорті, адже воші швидко переповзають з довгого розпущеного волосся на одяг того, хто стоїть поруч.

Педикульоз у дитини: раціональність та емоціональність

       Що треба робити родині, у якої в дитини виявлені воші?

1. Не панікувати та не лаяти дитину. Треба пояснити, що це досить неприємне, але не страшне захворювання. Його можна буде подолати, якщо дотримуватися певних правил, тим більше що сучасні методи лікування досить швидкі та безпечні навіть для довгого хвилястого волосся. Обмежувати спілкування не потрібно, але треба зберігати дистанцію, поки всі не обробили голови (сама процедура нанесення лікувального засобу на волосся займе не більше 15 хвилин), і щодня перевіряти дитину, щоб уникнути повторного зараження. І обов'язково наголосити, що сама дитина ні в чому не винна.

2. Попередити класного керівника: це дасть можливість запобігти зараженню інших дітей.

3. Ретельно перевірити всіх членів родини, обрати препарат і розпочати лікування.

4. Дуже важливо чітко дотримуватися всіх правил використання препарату, це максимально збільшить ефективність його застосування. До речі, для заспокоєння дитини сам процес лікування можна подати як стандартну доглядову процедуру, схожу на нанесення маски на волосся.

5. Обробити постіль, іграшки, одежу дитини. Загалом вистачає прання на температурі від 60 градусів або попрасувати білизну праскою на паровій програмі. І саме це займає більше часу, ніж обробка голови дитини.

Педикульоз, вийди з класу!

        Про випадок педикульозу в класі класний керівник загалом дізнається або від батьків дитини, або від шкільної медсестри. Що треба зробити?

1. Класний керівник повинен якомога делікатніше, не називаючи жодних імен та прізвищ, сповістити батьків інших дітей про випадок педикульозу. Це можна зробити у вайбері, наприклад, «Шановні батьки, в нашому класі виявлено педикульоз. Прохання ретельно перевірити дітей».

2. Педикульоз, як і будь-який діагноз, є медичною таємницею, тож ані медсестра, ані класний керівник не має права його розголошувати, тим більше якось ображати чи гнобити дитину, що хворіє.

3. Важливо твердо зупинити будь-які плітки в класі або в батьківському чаті.

4. Карантин з приводу педикульозу не оголошується, тож на час лікування батькам треба самостійно обмежити контактні ігри, обмін іграшками, ще раз поговорити з дітьми щодо того, щоб не мінятися прикрасами для волосся, гребінцями, шапками тощо.

5. Жодна спеціальна санітарна обробка шкільних приміщень не проводиться. Обробки може потребувати реквізит (наприклад, театральний чи спортивний), який використовується багатьма школярами.

Засоби від педикульозу

          З чого почати лікування педикульозу в дитини? Перший кроквибір препарату. На щастя, пішли в небуття страхітливі історії про гоління голови, обробку голови керосином чи ще якоюсь сумнівною речовиною. Зараз позбутися волосяних паразитів можливо доволі швидко і радикально за допомогою лікарських засобів. Вони є у вигляді спреїв, лосьйонів, шампунів (до речі, лосьйон ефективніший за шампунь через те, що він не розведений водою і містить більш концентровану діючу речовину).

           На що треба звернути увагу при виборі препарату? Звичайно, основні критеріїце ефективність дії та безпека для людини, а також зручність використання.

            Протягом останніх тридцяти років використовувались препарати нейротоксичної дії, які вбивають паразитів за допомогою токсичної для них речовини. Але треба зважати на те, що нейротоксичні препарати так само токсичні для людей, як і для комах (звісно, для того щоб завдати шкоди людині, потрібна була б більша концентрація). Також за цей довготривалий період комахи еволюціонували та стали стійкими до всього, що є на ринку.                  

           Саме з цієї причини краще використовувати препарати на основі речовини з «механічним впливом», до якої комахи не можуть виробити резистентність.

Перевага використання природних активних інгредієнтів з механічним впливом ще й у тому, що відбувається вплив тільки на паразитів, які в результаті будуть знищені (препарат не впливає на людину).

           Тож «не робіть собі нерви» і не створюйте велику проблему через маленьких паразитів. Як казала героїня книги «Бріджит Джонс. Без розуму від хлопчиська», стикнувшись з вошами: «Вошіце проблема, а проблемице нормально!»

           Підійдіть до справи раціонально, застосуйте сучасні препарати – і за кілька годин ви позбудетеся цієї неприємності.

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби у

Дніпропетровській області.