18 жовтня 2018 року відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Солонянській райдержадміністрації з питання вжиття невідкладних заходів щодо профілактики сказу на території району.
На виконання розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України від 28 серпня 2019 року № 70 на території Дніпропетровської області протягом жовтня - листопада планується проведення пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин проти сказу.
Розповсюдження приманок з вакциною буде здійснюватися шляхом розкидання з літаків над лісовими та польовими угіддями, в т.ч. і в Солонянському районі. Всього планується обробити 119 893,2 га.
Розповсюдження вакцини буде здійснюватися за таким принципом:
- обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць;
- принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території.
Приманка має вигляд брикетів сірувато-коричневого кольору, невеликого розміру із запахом м'ясо-кісткового борошна. Всередині приманки є полімерна капсула з вакциною, після поїдання якої у диких тварин формується імунітет проти сказу. Вакцина безпечна, але брати брикети в руки не варто з наступних причин:
по-перше, щоб не заразитися кишковими інфекціями, так як брикет піднятий з землі;
по-друге, приманку, яка мала контакт з руками, перестають поїдати дикі тварини.
Якщо людина все-таки візьме в руки приманку, то потім обов’язково повинна добре вимити руки з милом.
Довідкова інформація: Сказ – це особливо небезпечна вірусна хвороба, спільна для тварин та людей. Збудником захворювання являється вірус, який вибірково уражає нервову систему.
Джерелом збудника в довкіллі є дикі тварини, головним чином сімейства собачих – вовки, лисиці, шакали, а також кажани. В останні роки у розповсюдженні захворювання зростає роль домашніх тварин (собаки, коти), а також сільськогосподарських і безпритульних тварин. Передача інфекції від тварини до тварини і від тварини до людини відбувається при укусі через свіжі рани, а в окремих випадках і при ослиненні ушкодженої шкіри або слизової оболонки. Зі слиною вірус проникає в рану. Розмноження та накопичення вірусу відбувається головним чином у спинному та головному мозку.
Найбільш небезпечними є укуси в голову, обличчя, шию, верхні кінцівки. Період від зараження до перших проявів хвороби триває від 10 днів до 1 року. За звичай 3-6 неділь і залежить від розміру травми, дози збудника, місця укусу (чим ближче до голови, тим коротший цей термін).
Епідемічна ситуація зі сказу в країні залишається нестійкою – щороку реєструються поодинокі випадки захворювань серед людей, оскільки вся територія країни є неблагополучною щодо сказу.
Основою у профілактиці сказу собак, котів, сільськогосподарських тварин, що утримуються приватними господарями, являється обов'язкове проведення вакцинації проти сказу у закладах ветеринарної медицини.
Найдієвішим профілактичним заходом проти сказу у дикій природі являється пероральна імунізація.