Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області роз’яснює:

Користь та шкода речовин у воді: Марганець. 

Фото без опису

 

  Якісна питна вода – необхідний компонент життя людини. Від безпечності води залежить стан здоров'я та санепідблагополуччя населення.

       В поверхневі води марганець надходить внаслідок вимивання з ґрунтів та мінералів, головним чином з залізо-марганцевих руд, а також зі стічними водами марганцевих залізо-збагачувальних комбінатів, металургійних заводів та інших виробництв. Враховуючі воєнні дії, руйнування підприємств промисловості можливо попадання шкідливих сполук у поверхневі води річок, з яких береться вода для водопостачання населенню.

 

          Марганець необхідний функціонування організму, проте у невеликих кількостях. Cполуки марганцю в основному надходять в організм із їжею (85,25 %) на другому місці вода (14,75 %), а з повітрям найменше – 0,05 %. Відомо, що організм краще засвоює марганець з питної води, ніж з їжі. Необхідна добова доза марганцю залежить від віку: дітям до року достатнього 1 мг марганцю; від 1 року до 15 років – 2 мг; дорослимвід 2,5 до 5 мг. До отруєння призводить добова доза марганцю в 40 мг. 

         Наявність марганцю у воді можна визначити за жовтуватим кольором води, в'язким смаком і темно-коричневим нальотом на трубах.

         Марганець - це не тільки важкий метал, але і необхідний есенційний мікроелемент, який природно зустрічається в ґрунті, воді та рослинах. Так, р. Дніпро  містить значну кількість розчинених форм марганцю, частина якого, адсорбуючись у зависях, осідає на дно водойми. В річковій воді міграція сполук марганцю відбувається у складі зважених форм (це марганець бентосних водоростей), адсорбованих на оксиді заліза та глинистих часточках, органічних та неорганічних субстратах (як наприклад гумусові речо вини)

         Порівняно з іншими металами, комплекси марганцю з речовинами гумусової природи не відрізняються високою стабільністю. Відомо, що до зарегулювання Дніпра на їх долю припадало біля 81% загальної кількості марганцю у воді. Найменша кількість комплексних сполук марганцю виявляється у зимово-весняний період, а у літньо-осінній періодвміст комплексних сполук вищий, ніж гідратованих (вільних) іонів марганцю. Комплексоутворення алахтонового марганцю у водосховищах у літньо-осінній період відбувається удвічі швидше, ніж у зимово-осінній. За умови зниження швидкості течії води марганець поступово переміщується у донні відкладення. У літні часи під час «цвітіння» води вміст марганцю у сестоні (верхні шари водного середовища, що багаті планктоном) в чотири рази вищий, ніж у нижніх шарах води.

       Марганцю належить важлива роль у багатьох процесах, що відбуваються у організмах гідробіонтів. Він є одним з головних елементів, необхідних для окиснення води у процесах фотосинтезу та при утилізації вуглецю з СО2 в реакціях карбоксилування у зелених рослинахБіологічна активність марганцю у воді залежить від рН середовища, наявності органічних та комплексоутворюючих речовин.

       Вихід марганцю з донних відкладень значно погіршує якість води у водоймах, що являє загрозу для питного водопостачання. В результаті підвищеного вмісту марганцю у воді на внутрішніх поверхнях водопровідних труб і водонагріваючого обладнання починають накопичуватися відкладення цього металу. Марганець утворює темно-коричневі і чорні плями на сантехніці і осідає в трубах. У таких водах марганець знаходиться у формі гідроокису марганцю (відомий як «чорна вода»).

          Поверхневі води і неглибокі свердловини в Україні містять органічні і колоїдні сполуки марганцю. Марганець відноситься до числа речовин, що забруднюють водні об’єкти. Цей метал входить в список основних показників якості води за вимогами санітарних норм України, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Сполучених Штатів Америки, Європейського союзу, включений в пріоритетний список забруднюючих речовин водних об’єктів, рекомендованих для систематичного контролю (Рішення Європарламенту і Ради ЄС № 2455/2001 / ЄС). Українські санітарні норми обмежують рівень гранично допустимого вмісту марганцю у воді господарсько-питного призначення значенням 0,5 мг/дм.куб. Якщо вміст марганцю більше цих значень, погіршуються органолептичні властивості води

 

Користь марганцю

      Функції марганцю в людини дуже важливі. До них відносяться: зростання та робота статевих залоз; утворення крові та зростання кісток; участь у освіті гормону щитовидної залози – тироксину; участь у процесах травлення.

      Організм отримує марганець з листя буряка, молока, м'яса, яловичої печінки, ананасів, чорної смородини тощо. Цього достатньо, щоб не дбати про наявність марганцю у питній воді, адже якщо не фільтрувати марганець – то й інші забруднення залишаться у воді.

Шкода марганцю

      Марганець часто є причиною поломок та несправностей труб, але це не головна проблема. Так як марганець відноситься до важких металів, він накопичується в печінці, яка має обмежений ресурс роботи. Є й інші наслідки впливу марганцю на організм: дестабілізується нервова система; погіршується пам'ять та знижується апетит; виникає сонливість та підвищується стомлюваність; страждають легені, серцево-судинна система; може виникнути алергія; захворювання кісткової системи; передозування марганцем згубно впливає роботу мозку.

Рекомендації з попередження надходження марганцю з питною водою

    Заходи індивідуального захисту які спрямовані на зниження впливу марганцю, що міститься у питній воді:

1. Протестуйте вашу воду на вміст марганцю в лабораторії, яка виконує дослідження якості та мінерального складу питної води (акретидовані лабораторії).

2. Не кіп’ятіть воду для того, щоб знизити вміст марганцю в ній. Кіп’ятіння води мало допомагає видалити марганець.

3. Розгляньте можливість використання фільтра. Дізнайтесь чи може фільтр допомогти позбутися марганцю; не всі фільтри здатні зробити це. Для забезпечення належної якості води, не забувайте підтримувати засіб для фільтрації в належному робочому стані, а також змінювати фільтр відповідно до вказівок виробника.

4. Протестуйте членів родини та себе на вміст марганцю в організмі. Аналіз волосся на вміст марганцю часто є єдиним способом виявлення надлишку металу в організмі людини. Його можна виконати в будь-якій сучасній діагностичній лабораторії або токсикологічному центрі.

           Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких Вам людей!

 

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області