Новопокровська територіальна громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Чи небезпечний для людини лігульоз?

Дата: 16.07.2024 11:57
Кількість переглядів: 396

Дніпровськерайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області розяснює:

Фото без опису

Чи небезпечний для людини лігульоз?

Щорічно з підвищеннямтемпературиповітря на водоймах спостерігається зростання синьо-зелених водоростейщо знижує рівень кисню у воді та викликає мор риби. Але потрібно відрізняти задуху риби від інших небезпечних захворювань.

Багато рибалок при чищенні спійманої риби виявляли у неї в черевній порожнині довгих (до 120 см) плоских червів молочно-білого кольору. Це збудники лігульозу багатьох прісноводних риб - статевонезрілі форми стьожкових червів-ремінців. Статевозріліособинипаразитують в кишечнику рибоїднихптахів: чайок, поганок, бакланів, чапель. Це так званіостаточніїхгосподарі. Крім них у розвиткуремінцівберуть участь два проміжних господаря - циклопи і риби. Найбільшсприйнятлива до цьогозахворюваннятакариба, як лящ, тараня, краснопірка, карась, плітка, білий амур,товстолобик. короп і сазан. Хворієрибапереважно у 2-4-річному віці.

Лігульоз – ценадзвичайнопоширена хвороба короповихриб. Ця хвороба реєструється як у природних, так і у штучнихводоймах. Спалахи лігульозувідзначаються у весняно-літній час.Хворієрибапереважно у 2-4-річному віці.

Причиною цього захворювання є плероцеркоїди (личинки) цестод із родини Ligulidae. Паразитують личинки в черевнійпорожниніриби, спричиняючиатрофіювнутрішніхорганів, безпліддя, нерідкорозривчеревноїстінки і загибельриби.

Ураженарибаскупчується на мілководді, у прибережнійзоні, де їйлегшедобуватиїжу. Тримаєтьсятакариба у поверхневомушарі води. Плаває на боціабочеревцем догори, легко піддаєтьсявилову, прибивається до заростейабо очерету. У місцях, де скупчується хвора риба, з'являються чайки і поїдаютьїї.

Зараженірибивиснажені, черевце у них роздуте і тверде через скупченняпаразитів. Ціпаразити, здавлюючивнутрішніоргани, порушуютьїхфункції, внаслідокчогорізкогальмуютьсяобмінніпроцеси в організмі. Заражена рибаперестаєхарчуватися, відстає в розвитку та дужевиснажується.

Боротьба з лігульозом у природнихводоймах, озерах і водосховищахдосить складна. Однак, здійснюючипослідовно низку заходів, можнадосягатизначногозниженнязараженостіриб. З урахуваннямзаражуваностірізнихвидіврибслідзаселятиводоймирибою, що є меншсприйнятливою до цієїінвазії: сазаном, коропом, судаком, щукою. Потрібнопроводитипосиленийвилов верховод, уклея – риби, яка є найбільшвразливою до захворювання на лігульоз і стаєджереломмасовогозараженняптахів, щопоїдаютьрибу. Заборонено викидати у водоймивнутрішніорганирибипісляпатрання, а такожзагиблу, снулу і вибракуванурибу.

Лігула – безпечний для здоров’ялюдинигельмінт, оскільки є вузькоспецифічним, тобтоздатнийрозвиватисятільки в певномувиді господаря.Зараження на лігульоз не відбуваєтьсяані при споживанніінвазійноїриби, аніпід час купання у водоймах, у якихзареєстрованецезахворювання.

Рибалкам не вартобратитакурибу для споживання. Хоча вона є безпечною для здоров’ялюдини, але, враховуючиспецифікузбудника та йоголокалізацію, товарні, смакові та гастрономічні  якостітакоїрибибудутьзначнозіпсовані.М’ясохвороїрибидещовідрізняється за біохімічним складом відм’ясаздоровоїриби, вономеншпоживне і смачне.

У разівиявленнятакоїриби необхідно якнайшвидшезвернутися до компетентнихорганів з метою реагування (територіальніорганиекології, Держпродспоживслужби, Рибоохоронного патруля) та органівмісцевогосамоврядування.Для пришвидшенняідентифікаціїмісцязагибеліриби та оперативного реагування на повідомленняпрохання за можливостіінформаціютакожнадавати у виглядігеолокації на карті, з фото абовідеоматеріаламиорієнтовноїкількостізагиблоїриби

Наголошуємо, щореалізаціяживоїрибимаєпроводитисьвиключно з дотриманням ветеринарно-санітарнихвимог, а саме: кожнапартіярибиживоїмаєнадходити на ринки з товаро-транспортниминакладними та супровіднимиветеринарними документами, післячого проводиться її ветеринарно-санітарнаекспертиза в лабораторії на ринку та видаютьсяекспертнівисновки.

 

Дніпровськерайонне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби у

Дніпропетровській області.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь