Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області попереджає:

ПЕРЕГРІВАННЯ І ТЕПЛОВИЙ УДАР У ДІТЕЙ

              Літо і відпочинок - це два поняття, які невід’ємні одне від одного. «У воді купайся, повітрям витирайся, сонцем вмивайся, з хворобами не знайся» - такий девіз можна використати для літнього оздоровлення дітей. Будь-хто прагне використати літні дні з максимальною користю для свого здоров’я, а батьки - оздоровити дитину, підготувати її до подальшого навчання у школі. Саме у літній період ми всі прагнемо якнайкраще відпочити, вдосталь накупатися, засмагнути, відпочити та набратися сил для майбутнього року, праці та навчання. Але саме влітку на дітей та дорослих чатує небезпека потрапити у якусь неприємну ситуацію, пов'язану із порушенням чи недотриманням правил безпечної поведінки. Тому ми розглянемо найбільш типові випадки виникнення надзвичайних ситуацій у літній період та подамо правила надання першої допомоги.

Фото без опису

        У спеку наш організм може потерпати під перегрівань, особливо це небезпечно для дітей. Перегрівання у дітей може статися через тривале перебування у спекотну погоду на вулиці, під час активних фізичних навантажень, як-то ігри чи спорт, — раптово або поступово. Тому батькам важливо планувати свої активності з урахуванням спеки. 

          Тепловий удар — патологічний стан організму, зумовлений загальним перегріванням організму. Сонячний удар — різновид теплового удару, що виникає в результаті прямої дії сонячних променів на голову. Сонячний удар виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями, в результаті чого розширюються мозкові кровоносні судини, відбувається приплив крові до голови, набряк мозку. У будь-якому випадку, при будь-якій формі перегрівання для порятунку здоров'я і життя людини потрібне екстрене надання допомоги при тепловому ударі.

          У дитини тепловий удар може трапитися, якщо вона одягнена занадто тепло, п’є недостатньо рідини, або має надмірну вагу. Тепловий удар може виникнути й у приміщенні, якщо там жарко й задушливо.

Прогулянки під сонцем із непокритою головою можуть призвести до сонячного удару.

Симптоми перегрівання: млявість, нудота, запаморочення,  сильне потовиділення, спрага,

підвищення температури тіла.

Симптоми теплового удару: відсутність поту, гаряча почервоніла шкіра, головний біль або запаморочення, сплутаність свідомості ,нудота, блювота, судоми, сильний і прискорений пульс, непритомність, висока температура тіла (39–41 °С).

Перша допомога дитині в разі перегрівання:

1. Віднесіть дитину з прямого сонячного світла в прохолодне приміщення й покладіть її на спину.

2. Розстебніть на дитині одяг.

3. Давайте дитині пити воду кожні 10–15 хвилин.

4. Прикладайте до шкіри дитини мокру прохолодну тканину, увімкніть кондиціонер або вентилятор, або обмахуйте дитину рушником.

Перша допомога дитині в разі теплового удару:

1. Відведіть або віднесіть дитину в тінь або прохолодне приміщення. Покладіть її на спину, трохи піднявши ноги. Розстебніть або зніміть із неї одяг.

2. Викличте екстрену медичну допомогу за номером 103 або 112.

3. Охолодіть тіло дитини. Допоможуть холодна ванна, душ або компреси зі змоченою у воді тканиною. Продовжуйте це робити, поки не відчуєте, що шкіра вже не така гаряча або поки не прибудуть лікарі. 

4. Коли температура тіла знизиться, витріть дитину, укладіть і накрийте сухим простирадлом.

5. Давайте багато пити, воду при цьому можна трохи підсолити.

6. Обмахуйте дитину рушником або помістіть її поруч із вентилятором або кондиціонером. Якщо температура тіла знову підніметься, повторіть одну з охолоджуючих процедур.

             Зверніть увагу! При тепловому ударі не можна давати дитині ліки або тонізуючі засоби, наприклад, міцний чай чи каву.

Профілактика

           Профілактика теплового удару включає: дотримання питного режиму; перебування, по можливості, в тіні при необхідності виходити на вулицю в години пікової спеки; використання помірної кількості крему; носіння одягу з натуральних тканин;

носіння головного убору на відкритому сонці; вживання легкої рослинної їжі.

Поради та рекомендації

          Щоб знизити ризик появи теплового удару, рекомендовано: уникати фізичних навантажень в години високої сонячної активності; забезпечувати хороший доступ повітря в приміщення, в якому ви перебуваєте; використовувати кондиціонери та вентилятори; носити одяг світлих відтінків; обовязково носити головний убор з довгим козирком з натуральних тканин, бажано світлих відтінків (кепі, панамки, бейсболки тощо); не вживати препарати, що знижують потовиділення, носити сонцезахисні окуляри , не приймати сонячних ванн на голодний чи повний шлунок;  по можливості якнайбільше перебувати у затінку;  засмагати слід вранці до 11 години або після 16 години ввечері;  користуватися захисними кремами, вмиватися кілька разів на день - бажано мінеральною водою.

 

       Сонячному та тепловому ударам легше запобігти, аніж їх лікувати.

 

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області