Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській  області  інформує

              

На що необхідно звертати увагу під час придбання ялинки та новорічних прикрас напередодні Нового року

             Новий рік і Різдво – час подарунків та новорічних прикрас. Святкові ялинки і фігурки Діда Мороза, м’які іграшки  і маскарадні костюми – вся ця новорічна атрибутика призначена, головним чином, для дітей. І тому слід бути особливо обережними та уважними, щодо вибору іграшок, прикрас ялинкових і ялинок штучних до Новорічних та Різдвяних свят.

             В Україні діє ряд нормативно-правових актів , технічних регламентів та стандартів вимогам яких повинні відповідати іграшки, прикраси ялинкові і ялинки штучні.

            Дo 2005 року в «Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні» в розділі “Іграшки” були і новорічні іграшки, відповідність державному стандарту яких підтверджувалася ДСТУ України 1724-92 “Іграшки. Прикраси ялинкові та ялинки штучні”. Дуже розповсюдженою хитрістю користуються недобросовісні виробники та постачальники, які напередодні новорічних свят – спеціально маркують іграшки як «новорічні сувеніри» або «ялинкові прикраси». Оскільки на відміну від іграшок, сувенірна продукція не підпадає під дію Технічного регламенту безпеки іграшок і обов’язковій сертифікації також не підлягає. Ось чому треба особливо уважно ставитися до вибору новорічних прикрас, які ви збираєтеся принести у дитячий caдок, школу, у свій дім. Проте сьогодні обов’язковим є відповідне маркування виробів,  відповідно до статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів». Споживачі повинні мати чітку та адекватну інформацію про те, що вони збираються придбати, що входить до складу виробу, який термін придатності тощо . Покупець має право попросити у продавця документ, який затверджує якість продукту, це може бути сертифікат відповідності про безпеку продуктів, може бути паспорт якості, санітарний висновок, декларація виробника. Якщо хоча б один із цих документів суб’єкт господарювання вам покаже – іграшку можна купувати

Корисні поради щодо вибору новорічний прикрас

Краще не купувати прикраси на стихійних ринках – продукція невідомого виробника може бути небезпечною: від гострих кутів виробу до наявності токсичних речовин у його складі.

Проведіть по іграшці рукою: якщо блискітки чи фарба осипаються та лишаються на руці – краще зробити інший вибір. Це може становити небезпеку для здоров’я і навіть життя дитини у разі, якщо вона візьме таку іграшку до рук чи до рота і в її організм потраплять токсичні речовини.

Хімічний склад прикраси неможливо визначити відразу на місці продажу. В такому разі застереження одне: використовуйте прикрасу тільки за призначенням. Не варто дозволяти дитині з нею гратися.

Якщо прикраса має надмірно яскравий колір або неприємний запах, це може означати, що при її виготовленні була застосована дешева і ймовірно токсична фарба.

Обережно ставтеся і до м’якої пластмаси з неприємним запахом, оскільки це може свідчити про вміст у ній шкідливих речовин.

Новорічні костюми та маски

Карнавальні костюми та маски також можуть бути небезпечними для дитячого здоров’я. Купуючи карнавальний костюм, насамперед варто звернути увагу на те, чи не виготовлений він з небезпечного, займистого матеріалу. Карнавальні костюми, які впритул прилягають до тіла, сертифікуються так само як одяг і мають такі ж вимоги до якості тканини. Карнавальна маска має бути пожежобезпечною та симетричною, отвори для очей, носа, рота повинні розміщуватися на ній так, щоб дитина могла добре бачити і не задихалася, коли вдягне її. Зверніть увагу на запах та колір костюма і маски. Якщо запах здався Вам неприємним, а колір неприродно яскравим, краще не купувати такий товар.

Штучні  ялинки

Яке ж Новорічне свято без вічнозеленої лісової красуні? Вибору штучної ялинки також треба приділити особливу увагу. Вони, як і ялинкові прикраси, не підлягають обов’язковій сертифікації, але повинні мати документи, що засвідчують їх якість та зверніть увагу з якого матеріалу вона виготовлена. Наприклад, поліпропілен – це полімер, який не виділяє токсичних речовин, з нього ще виготовляють тару для пакування продуктів харчування. Полівінілхлорид – пластик, що виготовляється з невідновних нафтових ресурсів. Ялинки з ПВХ при нагріванні від гірлянд виділяють шкідливу речовину хлороводень, подібну до отруйного газу фосгену. Якщо ялинка має неприємний запах, сподіватися на те, що він “вивітриться”- не варто. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку у кімнаті, де дитина спить чи проводить багато часу.

       Взагалі, потрібно дуже уважно ставитися до виробів, що виділяють запах, ароматичні речовини дуже дрібно дисперсні і проникають глибоко в легені людини, що може викликати алергічні реакції різного характеру. А найбезпечніше — іграшки власного виробництва. Тим більше, що у світі зараз тренд на екологічність. Вже багато хто перейшов на ялинки в горщиках, щоб потім їх висадити. А на маленькі ялинки можна повісити іграшки, зроблені своїми руками, чи цукерки. Тож убезпечте себе та своїх дітей від неякісних, шкідливих для здоров’я новорічних атрибутів – вимагайте у продавців документи, які засвідчують якість товарів, звертайте увагу на їх  маркування. І нехай зимові свята приносять Вам і малюкам тільки позитивні емоції!Фото без опису