Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує:

«Поради батькам. Що варто виключити з раціону дитини»

            

              Фото без опису

 

Щоб дитина росла здоровою та активною, потрібно враховувати чимало аспектів, один з них – правильне харчування. Харчування формує розвиток інтелекту та центральної нервової системи, забезпечує стійкість організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Здорове  харчування має стати основою формування здорового суспільства та значного зниження рівня неінфекційних захворювань в Україні!

           Раціональне харчування тих, хто навчається, - одна з умов створення здоров'язберігаючого середовища у загальноосвітніх установах, зниження негативних ефектів і наслідків функціонування системи освіти. Тому Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 27.10.2023 № 990-р схвалив Стратегію реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Але без допомоги батьків  формувати здорові харчові звички, культуру здорового харчування у дітей неможливо. Фахіці управління склали перелік найбільш небезпечних для дитячого організму продуктів , на теперішній час. До десятки потрапили наступні:

 1. Чипсице джерело жирів, вуглеводів, маси барвників, підсилювачів смаку та канцерогенів. Крім цього, чипси можуть у рази збільшити ризик виникнення раку, спровокувати хвороби судин, анемію, гіпертонію, розлад травлення, гастрит.

 2. Солодкі газовані напої. Одна тільки шкода. Як правило, у них містяться консерванти (аспартам і бензоат натрію), які здатні не тільки змінювати поріг чутливості смакових рецепторів, але й викликати неконтрольовані спалахи гніву, агресії, депресії або паніки, млявість, алергічні реакції, у великих кількостях навіть харчові отруєння та порушення серцевої діяльності.

 3. Фаст-фуд,шаурма, біляші, картопля фрі, бургери тощо – не дитяча їжа.Усе це смажиться у великій кількості олії. Найлегшим наслідком вживання таких «смаколиків» може стати харчове отруєння чи розлад шлунка, а ось у майбутньому – ця «дієта» загрожує ожирінням, порушенням обміну речовин, хворобами нирок та судин.

 4. Копченості та ковбаси. У нинішній продукції цього ряду більше трансгенної сої, ніж м’яса, плюс бензопірен і фенольні сполуки, а це ті самі канцерогени.

 5. Продукти із глутаматом натрію (Е621). Ця добавка здатна значно змінювати смакове сприйняття, викликати головний біль, млявість, судинні спазми та порушення обміну речовин. Читайте склад усього, що купуєте для дитини, та не вибирайте товари харчування з позначкою Е 621.

 6. Маргарин. Суцільний генномодифікований жир. Для малюка він небезпечний у чистому вигляді і як складова ласощів (тістечка, тортики, листкове тісто, креми). Крім ожиріння та порушень ліпідного обміну, можна спровокувати розвиток діабету.

 7. Кава та енергетики. Якщо дорослий організм ще зможе впоратися з такими напоями, то дитячий однозначно ні. Наслідком їх вживання може стати нервове виснаження, безсоння, напади безпричинного страху, алергічні висипи та хвороби нирок.

 8. Жувальні гумки та желейні цукерки. Джерело численних шкідливих барвників, загусників, стабілізаторів, консервантів та іншої хімії. Як мінімум, прямий шлях до ожиріння, карієсу та розладу шлунка.

 9. Шоколадні батончики – це висококалорійна бомба з масою генномодифікованих продуктів та хімічних добавок.

 10. Майонез та кетчуп. Якщо малюк не представляє свого раціону без цих соусів, краще робити їх самостійно з натуральних продуктів.

Як навчити дитину правильно харчуватися?

 • будьте прикладом та їжте корисну їжу;

 • дотримуйтесь режиму харчування, час прийому їжі повинен бути фіксованим;

 • вголос звертайте увагу, як їжа пахне та виглядає;

 • запропонуйте дитині разом приготувати їжу або доручіть їй нескладну дію, наприклад, прикрасити страву за її бажанням;

 • залучайте дитину до вибору та купівлі продуктів, звертаючи увагу на корисність тих чи інших товарів;

 • не давайте шкідливу їжу як винагороду;

 • вимикайте телевізор та інші гаджети під час їди;

 • не заохочуйте дитину за те, що вона їсть корисну їжу;

 • не тримайте вдома цукерки, печиво та інші солодощі, а замість них поставте вазу із фруктами, ягодами та горіхами.

          Найважливіша порада для батьків — бути прикладом для своїх малюків!

          Пам’ятайте, що харчування дитини в дошкільному й молодшому шкільному віці впливає на її здоров’я в майбутньому.

         

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області