19 травня – День сімейного лікаря

          У світі професійне свято сімейних лікарів відзначають 19 травня ще з 2010 року. За ініціативи Всесвітньої ради сімейних лікарів WONCA, в яку також входить й Українська асоціація сімейних лікарів, і був започаткований Всесвітній день сімейного лікаря.

          За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме первинна медико-санітарна допомога має бути основою в організації медичної допомоги населенню. Вже за першого контакту з пацієнтами сімейні лікарі мають визначати не лише діагноз, але й необхідний рівень фахової допомоги в закладах охорони здоров’я. З перших днів незалежності нашої держави розпочався розвиток сімейної медицини в країні. На сьогодні в реформі медичної галузі сімейну медицину визначено пріоритетною та ключовою, бо саме первинна допомога має формувати здоров’я нації, тому підготовка лікарів такого фаху має бути фундаментальною.

          В Україні майже 22 тисячі сімейних лікарів, які надають медичну допомогу понад 30 млн людей. Нині на Дніпропетровщині первинна медична допомога надається у 68 комунальних закладах первинної ланки, у яких працюють 1606 лікарів, що надають первинну медичну допомогу, з них – 1290 (80%) – це сімейні лікарі. До надання первинної допомоги сьогодні також активно долучаються сімейні лікарі, що працюють як приватні особи-підприємці та в приватних закладах охорони здоров'я. Таких закладів в області  нараховується 59, в них працюють 189 лікарів ПМД.

          Досвід багатьох країн світу свідчить, що 80% звернень пацієнтів закривають саме лікарі первинної ланки. Решта 20% після вузьких спеціалістів також найчастіше повертається до сімейного лікаря. Тож сьогодні сімейний лікар /лікарка – центральна постать в охороні здоров’я, адже саме він тримає зв’язок зі своїми пацієнтами, відповідає на численні питання, розвіює побоювання й міфи, допомагає пройти випробування коронавірусом та іншими поширеними хворобами. 

          Важливість даного фаху продемонстрували й результати національної кампанії «Лікар для кожної сім’ї», в ході якої в цілому в Україні 74,5% осіб, що підписали декларації з лікарями первинної медичної допомоги, обрали саме сімейних лікарів. В області декларації про обслуговування у сімейного лікаря, терапевта, педіатра підписали понад 2,6 млн мешканців області, що складає 82%. З загальної кількості підписаних декларацій 93% підписано з лікарями, які працюють в ЗОЗ комунальної власності.  

          Тож важливість сімейної медицини в системі охорони здоров’я важко переоцінити. А це означає, що ці люди, які обрали сімейного лікаря, у будь-який момент можуть безкоштовно отримати такі послуги, як спостереження за станом здоров’я, вакцинацію за державним календарем, консультації (наприклад, щодо здорового харчування та здорового способу життя, догляду за здоровою дитиною, паліативним пацієнтом тощо), спостереження за неускладненою вагітністю, лабораторні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкозу крові, загальний холестерин), направлення, за потреби, до вузьких спеціалістів та багато інших послуг (повний перелік послуг визначений і затверджений наказом МОЗ України № 504).

          Сьогодні у період боротьби з епідемією коронавірусу сімейні лікарі теж перебувають на передовій, адже одними з перших надають консультаційну допомогу тим, хто відчув симптоми COVID-19, доглядають пацієнтів після стаціонарного лікування. Саме вони профілактують дане захворювання, залучають до вакцинації та здійснюють вакцинацію своїх пацієнтів від COVID-19.

          Наразі сімейна медицина проходить нелегкий шлях становлення, тому саме відповідальність, фаховість та турбота  лікарів та медичних сестер загальної практики – сімейної медицини  забезпечують зміцнення здоров’я жителів області.

            З нагоди Всесвітнього дня сімейного лікаря висловлюємо всім працівникам служби сімейної медицини області безмежну вдячність за високий професіоналізм та відданість справі. Від усього серця бажаємо вам, шановні колеги, здоров’я, миру, наснаги, терпіння, завжди бойового духу, подальших професійних здобутків та дисциплінованих пацієнтів.Фото без опису